DomaNovice SPMNovinarski zajtrk: preprečevanje okužb z RSV

Novinarski zajtrk: preprečevanje okužb z RSV

NOVINARSKI ZAJTRK na temo POMEN OZAVEŠČANJA LAIČNE JAVNOSTI O UKREPIH ZA ZMANJŠANJE TVEGANJA IN PREPREČEVANJE OKUŽB Z RESPIRATORNIM SINCICIJSKIM VIRUSOM – NOVI PRISTOPI

By SekcijaSPM

  1. 21. 10. 2024

Moderator Zoran Simonović

 

Predavanja (ppt): 

EPIDEMIOLOŠKA SITUACIJA NA PODROČJU OKUŽB Z RSV V SLOVENIJI (mag. Katarina Prosenc Trilar)

POTEK OKUŽB Z RSV (asist. Tatjana Mrvič)

MOŽNOSTI ZAŠČITE NOVOROJENČKOV IN STAREJŠIH S CEPLJENJEM (doc. dr. Alenka Trop Skaza)

IZKUŠNJE Z RSV IN CEPLJENJEM OTROK (Denis Baš)

Predstavitve_RSV_21.10.2024

Sekcija za preventivno medicino Slovenskega zdravniškega društva je 21. 10. 2020 v Ljubljani organizirala novinarsko konferenco z naslovom »Pomen ozaveščanja laične javnosti o ukrepih za zmanjšanje tveganja in preprečevanje okužb z respiratornim sincicijskim virusom – novi pristopi«. Na njem so sodelovali strokovnjaki s tega področja: Zoran Simonović, dr. med. spec. javnega zdravja, Mag. Katarina Prosenc, dr. med. spec. mikrobiologije, Asist. Tatjana Mrvič, dr. med., spec. infektologije, vodja RSV skupine za profilakso v UKC Ljubljana, Doc. dr Alenka Trop Skaza, dr. med. spec. epidemiologije, Denis Baš, dr. med. spec. pediatrije in gostja Maja Krajnc, dr. med. spec. pediatrije.

 

Resporatorni sincicijski virus (RSV) je med najpogostejšimi povzročitelji okužb dihal. Medtem ko pri odraslih in starejših otrocih bolezen poteka praviloma blago, pa se pri dojenčkih in starejših odraslih lahko zaplete. Od letos je na voljo cepljenje proti RSV za nosečnice, ki tako zaščitijo svojega dojenčka v prvih šestih mesecih življenja, in za osebe, stare 60 let in več. Za nosečnice je cepljenje brezplačno, torej v breme obveznega zdravstvenega zavarovanja.

Proti RSV se je v nosečnosti cepila tudi Maja Krajnc. Odličitev ni bila težka, saj kot pediatrinja pozna bolezen. Poleg tega ima še dva otroka, ki zaradi česar je verjetnost, da bosta domov prinesla okužbo, velika. Zato se ji je zdelo odlično, da ima možnost zaščititi svojega dojenčka, ki bo kmalu prišel na svet.

RSV je zelo nalezljiv virus, do svojega drugega leta se z njim srečajo praktično vsi otroci. Imunost na ponovno okužbo je pri RSV kratkotrajna, torej se lahko z njim okužimo tudi dvakrat v isti sezoni. RSV na leto po svetu povzroči okoli 33 milijonov okužb spodnjih dihal pri otrocih, mlajših od pet let, 3,6 milijona teh otrok je hospitaliziranih, okoli 100.000 pa jih umre. Breme RSV je večje v državah v razvoju, je povedala virologinja mag. Katarina Prosenc Trilar z NLZOH.

Dojenčki, zlasti če so prezgodaj rojeni, imajo hujšo prirojeno srčno napako ali kronično pljučno bolezen, so med tistimi skupinami prebivalstva, pri katerih je večje tveganje za težji potek okužbe z RSV. RSV je najpogostejši vzrok za akutni bronhiolitis pri majhnih otrocih, kar 30 odstotkov dojenčkov, ki zbolijo za RSV namreč potrebuje zdravniško oskrbo, dva do trije odstotki pa tudi bolnišnično oskrbo, je povedala infektologinja z UKC Ljubljana asist. Tatjana Mrvič.

Zato je zelo pomembno, da se nosečnice cepijo proti RSV, saj s tem zaščitijo svojega novorojenčka v prvih mesecih življenja, je dodala epidemiologinja z NIJZ doc. dr. Alenka Trop Skaza. Poudarila je, da je cepljenje proti RSV zelo varno tako za nosečnico kot dojenčka. Ko se nosečnica cepi, njeno telo ustvari protitelesa, ki se prek posteljice prenesejo na dojenčka. Ta protitelesa dojenčka varujejo v prvih mesecih življenja, ko je najbolj ranljiv za težak potek bolezni – bronhiolitis, pljučnico itd. Okužba  lahko pri tako majhnih otrocih pušča tudi trajne posledice, kot je astma, ki se vlečejo tudi v odraslost.

Cepljenje proti RSV je za nosečnice brezplačno, torej se ga opravi v breme obveznega zdravstvenega zavarovanja. Cepljenje se priporoča od 24. do vključno 36. tedna nosečnosti (to pomeni od 24 tednov in 0 dni do 36 tednov in 6 dni). To je obdobje, ko se lahko razvije dovolj protiteles, ki se prenesejo na plod in nudijo zaščito po rojstvu.

Cepljenje se opravi z enim odmerkom cepiva proti RSV. Cepivo proti RSV zaenkrat ni sezonsko cepivo, saj še ni podatkov o trajanju zaščite. Zaenkrat tudi ni priporočil za ponovno cepljenje ob naslednji nosečnosti. Cepljenje prav tako nima nobenega vpliva na dojenje, torej lahko mama otroka po rojstvu nemoteno doji.

Pediater z Zdravstvenega doma Kamnik Denis Baš je predstavil še nekatere druge napotke, kako lahko pri otrocih zmanjšamo možnost za okužbe dihal in zmanjšamo posledice. Tako svetuje staršem, naj sledijo cepilnemu program otroka, naj posameznih cepljenj ali odmerkov ne izpuščajo. Otroka naj zaščitijo tudi proti pnevmokoku in gripi – obe cepljenji sta brezplačni. Nosečnica naj poleg cepljenja proti RSV odloči tudi za cepljenje proti oslovskemu kašlju, to se opravi vsako nosečnost. Prav tako svetuje dodajanje vitamina D ter splošne higijenske ukrepe ter naj se sorojenca novorojenčka izpuše iz vrtca, dokler dojenček ni star šest mesecev.

Cepljenje proti RSV pa se priporoča tudi osebam, starim 60 let in več, a je za njih cepljenje samoplačniško. Tudi pri teh je potek okužbe lahko težak z zapleti. Zlasti so lahko nevarni izbruhi RSV v domovih starejših občanov, kjer je več krhkih starejših oseb. Lahko pa RSV poslabša tudi potek kronične bolezni pri posamezniku. Prvi podatki kažejo, da pri starejših od 60 let zaščita po cepljenju proti RSV traja vsaj dve leti.

 

RELATED ARTICLES